LeftLeftLeft
Menu dostępności

Ułatwienia dostępu na terenie zoo

Śląski Ogród Zoologiczny jest miejscem często odwiedzanym przez osoby o szczególnych potrzebach. Wychodząc na przeciw ich oczekiwaniom, Śląskie zoo wprowadza kolejne ułatwienia, które wpływają na poprawę komfortu zwiedzania.

Śląski Ogród Zoologiczny jest miejscem często odwiedzanym przez osoby o szczególnych potrzebach. Wychodząc na przeciw ich oczekiwaniom, Śląskie zoo wprowadza kolejne ułatwienia, które wpływają na poprawę komfortu zwiedzania. Ze względu na specyfikę i profil prowadzonej działalności, ułatwienia mają charakter punktowy.

Aplikacja mobilna

Podczas zwiedzania zoo można korzystać z aplikacji mobilnej p.n. "Śląski Ogród Zoologiczny". Jest to obecnie jedyne tego rodzaju rozwiązanie w polskim ogrodzie zoologicznym. Aplikacja zawiera moduł lokalizacji GPS, który umożliwia śledzenie lokalizacji użytkownika na terenie zoo oraz wyznaczanie trasy do wybranego punktu. Możliwe jest także wybranie jednej z tematycznych tras zwiedzania zoo - aplikacja wskaże nam drogę do kolejnych punktów trasy. Oprócz tego w aplikacji znajdziemy opisy gatunków zwierząt (w formie krótkich tekstów opatrzonych piktogramami), listę miejsc odwiedzonych podczas zwiedzania, informacje o godzinach otwarcia zoo oraz możliwość zakupu biletu on line.

Aplikacja mobilna dostępna jest bezpłatnie. Pobrać ją można na urządzenia z systemem Andriod i iOS. Korzystanie z niej jest bardzo intuicyjne. Aby rozpocząć zwiedzanie według powyższej trasy, należy wybrać opcję "trasy" a następnie "trasa łatwa". Po kliknięciu przycisku "Rozpocznij zwiedzanie" urządzenie zlokalizuje użytkownika na mapie oraz wskaże drogę do kolejnego punktu zwiedzania. Po kliknięciu ikony zwierzęcia pojawi się pełny opis gatunku oraz jego zdjęcia. W przyszłości możliwe będzie także odsłuchanie informacji w formie dźwiękowej.

Ułatwienia dostępu na terenie zoo

Brama główna zoo

Przy wejściu na teren ogrodu znajduje się system bramek, które umożliwiają wstęp po zeskanowaniu biletu. Po prawej stronie znajduje się szeroka bramka, która umożliwia wjazd na teren zoo osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, a także wejście osobom posiadającym trudności w poruszaniu się. Przy bramkach przez cały czas przebywa bileter, który w razie potrzeby służy pomocą.

Obiekty na terenie zoo

Przy każdym z wybiegów zewnętrznych znajdują się tablice gatunkowe, zawierające zdjęcia i informacje dotycząca eksponowanego gatunku. Tablice są stopniowo wymieniane. Ich nowy wzór oparty jest na informacjach w formie graficznej, które ułatwiają odbiór osobom o szczególnych potrzebach. Na każdej z tablic znajduje się kod QR. Po zeskanowaniu kodu można przeczytać wersję elektroniczną informacji o gatunku.

Budynki (pawilony ekspozycyjne i budynki toalet) posiadają szereg ułatwień, które pomagają w pokonywaniu barier architektonicznych, przez co ułatwiają zwiedzanie zoo osobom o szczególnych potrzebach.

Budynek nosorożców

Wnętrze budynku można obserwować jedynie przez panoramiczne szyby ekspozycyjne (brak możliwości zwiedzania jego wnętrza). Obserwacja wnętrza budynku oraz wybiegów zewnętrznych możliwa jest z pomostu widokowego. Aby na niego wejść można skorzystać ze schodów lub z łagodnego podjazdu dla wózków. Zarówno przy schodach, jak i przy podjeździe oraz na całej długości pomostu znajdują się poręcze ułatwiające poruszanie się. Obok wybiegu nosorożców jest figura nosorożca. Ma wymiary żywego nosorożca. Osoby niewidome i niedowidzące mogą do niego podejść i za pomocą dotyku poznać jego wygląd.

Przystań pingwinów

Zwierzęta można obserwować w basenie zewnętrznym na dwóch poziomach. Obok basenu znajdują się tablice gatunkowe z informacjami o pingwinach, środowisku życia, odżywianiu itp. Część treści zawartych na tablicy zilustrowana została czytelnymi piktogramami zmniejszającymi ilość tekstu. Obok basenu znajdują się figury pingwinów, które pomagają osobom z deficytami wzroku w poznaniu wyglądu tych ptaków.

Pingwiny można też obserwować także w dolnej części obiektu, poniżej poziomu gruntu (poziom -1). Można zejść do niego schodami wyposażonymi w poręcz i specjalne oznaczenia. Osoby poruszające się na wózkach mogą zjechać w dół windą. Na poziomie -1 można obserwować pingwiny nurkujące w dolnej części basenu – są widoczne przez duże szyby. Na ścianach znajdują się duże tablice z ciekawostkami o pingwinach. Tablice posiadają duże czcionki i kontrastowe kolory, co ułatwia odczytywanie tekstu.

Budynek małpiarni

W budynku małpiarni oprócz małp mieszkają też: papugi, węże, jaszczurki i żółwie. Zwierzęta w małpiarni można oglądać w środku budynku. Duże małpy mają też wybiegi na zewnątrz. Do wnętrza budynku prowadzą trzy wejścia. Każde z nich przystosowane jest do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się. Przy dwóch wejściach znajdują się podjazdy dla wózków oraz specjalne poręcze. trzecie wejście pozbawione jest barier architektonicznych. Wewnątrz budynku częściowo wymieniono tablice gatunkowe. Nowy wzór zawiera uproszczenia tekstu w postaci piktogramów oraz kontrastową kolorystykę ułatwiającą odczytywanie tekstu.

Budynek akwarium

Do wejścia do budynku akwarium prowadzą schody oraz podjazd dla wózków wraz z poręczami. We wnętrzu budynku również znajdują się schody i podjazd dla wózków wyposażony w poręcz. Sala akwarium stanowi szeroki korytarz pozbawiony dodatkowych barier architektonicznych.

Budynek egzotarium

We wnętrzu budynku obowiązuje jeden kierunek zwiedzania. Do wejścia prowadzą schody wyposażone w poręcz oraz łagodny podjazd dla wózków. Wewnątrz budynek pozbawiony jest barier architektonicznych. Zarówno korytarze, jak i drzwi posiadają odpowiednią szerokość, umożliwiającą poruszanie się osobom poruszającym się na wózkach.

Budynek słoniarni

Zarówno wejścia do budynku, jak i jego wnętrze pozbawione są barier architektonicznych. Korytarz oraz drzwi posiadają odpowiednią szerokość, umożliwiającą poruszanie się osobom poruszającym się na wózkach. Szyby ekspozycyjne terrariów są duże, nisko osadzone, co ułatwia obserwację zwierząt.

Woliera panter śnieżnych

Obserwacja zwierząt możliwa jest z poziomu alejki otaczającej wybiegi oraz z tarasu widokowego na dachu budynku hodowlanego. na taras prowadzą schody wyposażone w poręcze oraz wydłużone podejście o łagodnym nachyleniu. Na tarasie znajdują się panoramiczne szyby, umożliwiające obserwację wybiegu. Wnętrze budynku nie jest udostępniane zwiedzającym. Ekspozycja uzupełniona jest zestawem tablic gatunkowych i informacyjnych. Tablice posiadają duże czcionki i kontrastowe kolory, co ułatwia odczytywanie tekstu.

Budynki toalet

Każdy z budynków toalet wyposażony jest w odpowiednie podjazdy wraz z poręczami. Toalety przy bramie bocznej oraz przy budynku ptaków posiadają osobne kabiny dla osób niepełnosprawnych.

Map