Silent forest - Niemy las
"Niemy Las" - kryzys ptaków śpiewajacych w Azji Południowo-Wschodniej
"Niemy Las" - kryzys ptaków śpiewajacych w Azji Południowo-Wschodniej
W Azji Południowo-Wschodniej ptaki śpiewające od lat padają ofiarą nadmiernego, lecz zakorzenionego w kulturze pozyskiwania oraz nielegalnego handlu. Wykorzystuje się je nie tylko w konkursach śpiewu, ale także jako zwierzęta domowe podkreślające status właściciela, w tradycyjnej medycynie wschodniej oraz jako źródło pokarmu. Popyt na nie jest bardzo wysoki – wpływa na setki gatunków i miliony osobników rocznie. Handel tymi zwierzętami często jest niezgodny z prawem i ewidentnie niezrównoważony, i dlatego też stanowi obecnie główne zagrożenie dla wielu gatunków w Azji Południowo-Wschodniej, a szczególnie w regionie Wielkich Wysp Sundajskich.
Region ten, obejmujący swoim zasięgiem Brunei, zachodnią Indonezję (Bali, Jawę, Kalimantan i Sumatrę), Singapur, Malezję, południową Mjanmę (daw. Birmę) oraz południową Tajlandię, zaliczany jest do tzw. gorących punktów bioróżnorodności („hot spot”), charakteryzujących się wysokim stopniem endemizmu. Obszar ten zamieszkiwany jest przez ponad 850 gatunków ptaków, a - zgodnie z aktualną wiedzą - Indonezja znajduje się na szczycie listy krajów o największej liczbie gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem (w Czerwonej Księdze Zwierząt opublikowanej przez IUCN w 2017 roku klasyfikowanych jako: krytycznie zagrożone, zagrożone wyginięciem lub narażone na wyginięcie).
Zanikanie naturalnych populacji ptaków śpiewających jest w Azji problemem wynikającym z kultury tego obszaru. W krajach Azji Południowo-Wschodniej ptaki te od lat są ulubionymi zwierzętami domowymi. Ich posiadanie jest celebrowanym zwyczajem i każdy, niezależnie od statusu społecznego, może pozwolić sobie na zakup jakiegoś ptaka. Nie chodzi jednak wyłącznie o samo posiadanie… Niezwykle ważne i ugruntowane we wschodniej kulturze są także konkursy śpiewu ptaków śpiewających, zapewniające rodzinom dodatkowy dochód i dlatego stanowiące dla nich motywację finansową do zakupu kolejnych osobników. Choć tradycja ewoluowała i zmieniała się z biegiem czasu, kultura utrzymywania ptaków śpiewających przetrwała i przerodziła się w sport oraz ogromny przemysł, obejmujący także dostawców klatek, żywności i suplementów. Istnieje niezliczona ilość „ptasich klubów”, a konkursy ptasiego śpiewu, jako główne „sportowe” wydarzenia, czynią z nich dochodowy biznes.
Chociaż w Indonezji jest wielu legalnych hodowców, w dalszym ciągu istnieje niepokojąco wysoka liczba kłusowników, hurtowników oraz mniejszych sklepów nielegalnie handlujących ptakami pochodzącymi z wolności. Dzieje się tak, ponieważ panuje przekonanie, że dzikie ptaki śpiewają lepiej, są mocniejsze i zdolniejsze od tych pochodzących z hodowli. Niestety ogromna ich liczba nie przeżywa w klatkach więcej niż kilka dni.
Stopień eksploatacji dzikich populacji ptaków śpiewających w Azji jest druzgocący i przez wiele lat był rażąco zaniżany. Pozyskiwanie dokładnych informacji na temat ich stanu nie nadąża za tempem wymierania poszczególnych gatunków i z tego powodu ich kategorie (statusy) przyznawane przez IUCN w wielu przypadkach nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Dodatkowo, tylko nieliczne z tych gatunków chronione są na podstawie krajowych lub międzynarodowych przepisów, zaś regulacje lokalnie chroniące wiele gatunków priorytetowych są niewystarczająco egzekwowane. Celem kampanii jest złagodzenie trwającego kryzysu wymierania ptaków śpiewających w Azji Południowo-Wschodniej oraz zwiększenie świadomości w społecznościach ogrodów zoologicznych i poza nimi. Zależy nam na tym, aby wspólnymi siłami, korzystając z wiedzy, doświadczenia oraz potężnego oddziaływania na lokalne społeczności, uratować jak najwięcej ptaków i nie dopuścić, by lasy bezpowrotnie zamilkły!
Po więcej informacji zajrzyj na oficjalną stronę Kampanii.
Kampania prowadzona jest od 1 października 2017 roku do 30 września 2019 roku.
W czasie jej trwania :
Szczegóły dotyczące poszczególnych działań publikowane będą na bieżąco, w dedykowanych im informacjach zamieszczanych na naszej stronie internetowej oraz fanpage'u na FB. Bądźcie z nami!