LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image

Silent forest - Niemy las

"Niemy Las" - kryzys ptaków śpiewajacych w Azji Południowo-Wschodniej

W Azji Południowo-Wschodniej ptaki śpiewające od lat padają ofiarą nadmiernego, lecz zakorzenionego w kulturze pozyskiwania oraz nielegalnego handlu. Wykorzystuje się je nie tylko w konkursach śpiewu, ale także jako zwierzęta domowe podkreślające status właściciela, w tradycyjnej medycynie wschodniej oraz jako źródło pokarmu. Popyt na nie jest bardzo wysoki – wpływa na setki gatunków i miliony osobników rocznie. Handel tymi zwierzętami często jest niezgodny z prawem i ewidentnie niezrównoważony, i dlatego też stanowi obecnie główne zagrożenie dla wielu gatunków w Azji Południowo-Wschodniej, a szczególnie w regionie Wielkich Wysp Sundajskich.

Region ten, obejmujący swoim zasięgiem Brunei, zachodnią Indonezję (Bali, Jawę, Kalimantan i Sumatrę), Singapur, Malezję, południową Mjanmę (daw. Birmę) oraz południową Tajlandię, zaliczany jest do tzw. gorących punktów bioróżnorodności („hot spot”), charakteryzujących się wysokim stopniem endemizmu. Obszar ten zamieszkiwany jest przez ponad 850 gatunków ptaków, a - zgodnie z aktualną wiedzą - Indonezja znajduje się na szczycie listy krajów o największej liczbie gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem (w Czerwonej Księdze Zwierząt opublikowanej przez IUCN w 2017 roku klasyfikowanych jako: krytycznie zagrożone, zagrożone wyginięciem lub narażone na wyginięcie).

Dlaczego właśnie tam?

Zanikanie naturalnych populacji ptaków śpiewających jest w Azji problemem wynikającym z kultury tego obszaru. W krajach Azji Południowo-Wschodniej ptaki te od lat są ulubionymi zwierzętami domowymi. Ich posiadanie jest celebrowanym zwyczajem i każdy, niezależnie od statusu społecznego, może pozwolić sobie na zakup jakiegoś ptaka. Nie chodzi jednak wyłącznie o samo posiadanie… Niezwykle ważne i ugruntowane we wschodniej kulturze są także konkursy śpiewu ptaków śpiewających, zapewniające rodzinom dodatkowy dochód i dlatego stanowiące dla nich motywację finansową do zakupu kolejnych osobników. Choć tradycja ewoluowała i zmieniała się z biegiem czasu, kultura utrzymywania ptaków śpiewających przetrwała i przerodziła się w sport oraz ogromny przemysł, obejmujący także dostawców klatek, żywności i suplementów. Istnieje niezliczona ilość „ptasich klubów”, a konkursy ptasiego śpiewu, jako główne „sportowe” wydarzenia, czynią z nich dochodowy biznes.

Chociaż w Indonezji jest wielu legalnych hodowców, w dalszym ciągu istnieje niepokojąco wysoka liczba kłusowników, hurtowników oraz mniejszych sklepów nielegalnie handlujących ptakami pochodzącymi z wolności. Dzieje się tak, ponieważ panuje przekonanie, że dzikie ptaki śpiewają lepiej, są mocniejsze i zdolniejsze od tych pochodzących z hodowli. Niestety ogromna ich liczba nie przeżywa w klatkach więcej niż kilka dni.

Dlaczego właśnie teraz?

Stopień eksploatacji dzikich populacji ptaków śpiewających w Azji jest druzgocący i przez wiele lat był rażąco zaniżany. Pozyskiwanie dokładnych informacji na temat ich stanu nie nadąża za tempem wymierania poszczególnych gatunków i z tego powodu ich kategorie (statusy) przyznawane przez IUCN w wielu przypadkach nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Dodatkowo, tylko nieliczne z tych gatunków chronione są na podstawie krajowych lub międzynarodowych przepisów, zaś regulacje lokalnie chroniące wiele gatunków priorytetowych są niewystarczająco egzekwowane. Celem kampanii jest złagodzenie trwającego kryzysu wymierania ptaków śpiewających w Azji Południowo-Wschodniej oraz zwiększenie świadomości w społecznościach ogrodów zoologicznych i poza nimi. Zależy nam na tym, aby wspólnymi siłami, korzystając z wiedzy, doświadczenia oraz potężnego oddziaływania na lokalne społeczności, uratować jak najwięcej ptaków i nie dopuścić, by lasy bezpowrotnie zamilkły!

Po więcej informacji zajrzyj na oficjalną stronę Kampanii.


Kampania „Niemy Las” w śląskim zoo.

Kampania prowadzona jest od 1 października 2017 roku do 30 września 2019 roku.

W czasie jej trwania :

  1. będziemy informować o niej na stronie internetowej, Facebooku oraz w prasie; opracujemy również ulotkę oraz panele informacyjne zapoznające zwiedzających z problemem wymierania azjatyckich ptaków śpiewających;
  2. dwukrotnie zorganizujemy event edukacyjny pod nazwą „Dzień Ptaków” (impreza w 2019 roku w całości poświęcona będzie ptakom śpiewającym z Azji Południowo-Wschodniej);
  3. ogłosimy co najmniej trzy konkursy o tej tematyce;
  4. będziemy propagować ideę aktywnego odpoczynku i podglądania ptaków w naturze – zorganizujemy ornitologiczne spacery po zoo z przewodnikiem i lornetkami, a także przeprowadzimy akcję zbierania nieużywanych już, ale wciąż funkcjonalnych lornetek, które wysłane zostaną do Indonezji;
  5. przygotujemy prezentację multimedialną nt. kampanii, której wysłuchać będzie można w czasie „Dni Ptaków” oraz jednego z „Wykładów dla Seniorów”;
  6. w miarę możliwości przeprowadzimy zbiórkę pieniędzy, które zasilą budżet wybranego programu ochrony azjatyckich ptaków śpiewających, realizowanego w warunkach in situ.

Szczegóły dotyczące poszczególnych działań publikowane będą na bieżąco, w dedykowanych im informacjach zamieszczanych na naszej stronie internetowej oraz fanpage'u na FB. Bądźcie z nami!

Map