Od bieguna do bieguna
Dwuletnia kampania edukacyjna EAZA na lata 2013-2015, poświęcona biegunom oraz polarnym gatunkom zwierząt.
Dwuletnia kampania edukacyjna EAZA na lata 2013-2015, poświęcona biegunom oraz polarnym gatunkom zwierząt.
Ambasadorami akcji ‘Od bieguna do bieguna’ zostały: niedźwiedź polarny zamieszkujący Arktykę oraz pingwin królewski pochodzący z Antarktydy.
Towarzyszą im inni mieszkańcy obszarów okołobiegunowych, m.in.: halibut atlantycki, krabojad, sowa śnieżna, rybitwa popielata, albatros ciemnogłowy pingwiny, piżmowół, piesiec, wilk arktyczny, rosomak, mors, foka Weddella, uchatka antarktyczna, lampart morski, słoń morski południowy, narwal, białucha oraz orka.
Głównym celem kampanii jest zwrócenie społecznej uwagi na problem zmian klimatu oraz przekonanie ludności, że tempo tych zmian zależy od codziennej aktywności każdego z nas.
Od połowy XX w. obserwuje się wzrost średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi, a także temperatury oceanów. W pewnym stopniu zmiany te są konsekwencją naturalnych procesów (m.in. promieniowania słonecznego i działalności wulkanów). Za główną ich przyczynę uważa się jednak wzrost koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze (CO2, metan, podtlenek azotu, ozon, freony), co jest jednym z efektów ubocznych rozwoju naszej napędzanej paliwami kopalnymi cywilizacji.
Globalne ocieplenie pociąga za sobą wiele konsekwencji, m.in.:
Jak widać, globalne ocieplenie jest problemem całego świata, ale w największym stopniu dotyka dwa jego bieguny — Arktykę i Antarktydę. To właśnie tam od kilku dekad obserwowany jest największy wzrost temperatury, któremu towarzyszy:
Gatunkom polarnym zagrażają także:
• zwiększona eksploatacja dna morskiego w poszukiwaniu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego;
• przeławianie ryb, będących podstawą diety wielu ssaków morskich;
• gatunki drapieżne introdukowane na kilku wyspach Antarktydy;
• wzmożona turystyka na terenach lęgowych zwierząt;
• zanieczyszczenie związane z obecnością człowieka.