LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
27Paź2023

Narodziny świń rzecznych

radosna chwila w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym!

Niezmiernie nam miło poinformować, iż na początku września w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie po raz kolejny urodziły się świnie rzeczne. Młode to potomstwo dwóch samic - Melisy i Jagody oraz samca Pumby. Pięć uroczych warchlaczków przyszło na świat 7 i 8 października. Szczęśliwą mamą bliźniaków została Melisa, a trojaczków Jagoda. Płeć młodych będzie znana w nadchodzących tygodniach. Maluchy, wraz z resztą stada, można już podziwiać na wybiegu, a jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądają te urocze świnie rzeczne, zapraszamy serdecznie do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Świnie rzeczne w naturalnych warunkach występują w środkowej i zachodniej Afryce oraz na Madagaskarze.

Ich cechą charakterystyczną są długie uszy zakończone kosmykami włosów. Zarówno samiec, jak i samica posiada dwie pary kłów. Ich cechą charakterystyczną są długie pasma sierści na końcach uszu.

Dojrzałość płciową osiągają w wieku około trzech lat. Okres rozrodczy trwa od września do kwietnia. Locha buduje z traw duże gniazdo, w którym po około 4-miesięcznej ciąży rodzi się 1-6 młodych. Potomstwem opiekują się oboje rodzice. Żyją w małych stadach, liczących od 3 do 11 osobników, które podlegają dominującemu samcowi.

Świnie rzeczne tak jak inni przedstawiciele tej rodziny są wszystkożerne, żywią się urozmaiconym pokarmem, min. owocami, nasionami, korzeniami, roślinami wodnymi, bezkręgowcami, małymi kręgowcami, jajami, czy nawet padliną. Ich przysmakiem są nasiona drzewa gatunku Balanites wilsoniana, których poszukują w odchodach słoni.

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem, ma status LC (najmniejszej troski) według IUCN.