LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
11Sty2023

Głuszce i cietrzewie zamieszkały w nowych wolierach w Śląskim Zoo

Ptaki zamieszkały w nowych wolierach w sąsiedztwie Mini Zoo.

Od 11 stycznia 2023 r. w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zobaczyć można dwa nowe gatunki ptaków – głuszce i cietrzewie. Ptaki zamieszkały w nowych wolierach, które powstały w ramach projektu Śląskie ZOO w ochronie cietrzewia, głuszca i dropia oraz ginących gatunków bażantów - budowa wolier, realizowanego w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycji w kwocie ponad 470 000,00 zł sfinansowana została częściowo ze środków pozyskanych w ramach MBO oraz ze środków własnych ogrodu.

Cietrzewie i głuszce to gatunki ptaków, które do tej pory nie były eksponowane w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Ich naturalnym środowiskiem życia są lasy klimatu umiarkowanego – od Szkocji po środkową Syberię. W skali globalnej oba gatunki występują dość licznie, jednak na terenie Polski ptaki te zagrożone są wyginięciem, a ich populacje objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Prowadzenie ich hodowli w Śląskim Zoo będzie miało duże znaczenie dla ochrony tych zagrożonych gatunków. Działania wpiszą się w realizację misji ogrodu zoologicznego.

Głuszec zwyczajny (Tetrao urogallus) jest największym ptakiem grzebiącym Europy. U samców pióra pokrywające głowę, szyję i kuper są czarne z szarymi podłużnymi cętkami, a na skrzydłach grzbiecie brązowe z białą plamą na ramieniu. Ich cechą charakterystyczną jest ogon - czarny z białymi plamami, długi i zaokrąglony. Samice są mniejsze od samców. Ich ubarwienie jest ciemnobrunatne i płowe imitujące suchą trawę lub liście. W okresie godowym samce wykonują charakterystyczne pieśni godowe tzw. toki –wabią samice wydając odgłosy składające się z czterech fraz. Podczas ostatniej z nich ptak przestaje reagować na bodźce zewnętrzne (głuchnie) – stąd nazwa gatunku.

IMG_5530_1.jpg

Cietrzew zwyczajny (Lyrurus tetrix) wielkością zbliżony jest do kury domowej. Samce są czarne z granatowym, metalicznym połyskiem. Ich ogon jest długi, w kształcie liry. Samice są mniejsze od samców. Ich upierzenie jest brunatne z gęstymi rdzawymi paskami. Podobnie jak u głuszców, toki cietrzewi należą do bardzo widowiskowych. W ich czasie samce szybko biegają po ziemi, wydając głośne okrzyki, po których następują długie modulowane odgłosy.

IMG_5558_1.jpg

Sprowadzenie głuszców i cietrzewi do Śląskiego Zoo było możliwe dzięki współpracy, jaką ogród nawiązał z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych oraz nadleśnictwami Wisła, Spychowo i Siewierz. Konieczna była także budowa wolier, które powstały na niezagospodarowanym trenie w sąsiedztwie wybiegu kuców i Mini ZOO. W skład kompleksu wchodzą trzy woliery o łącznej powierzchni 186,22 m2 w tym jedna woliera o powierzchni 93,94 m2 oraz druga, podzielona na dwie mniejsze woliery o powierzchni 46,14 m2 każda. Do wolier przylegają zabudowania stanowiące zaplecza gospodarczo-hodowlanego, umożliwiające odpowiednią obsługę zwierząt. W wolierach utworzono ekspozycję zagrożonych wyginięciem – cietrzewi i głuszców. Wystrój wolier zbliżony jest do naturalnego środowiska życia tych ptaków – lasy iglaste i tajga.

Ptaki będzie można obserwować w wolierach przez cały rok, gdyż są to gatunki przystosowane do życia w naszym klimacie.

Woliery wykonano zgodnie z obecnymi trendami w budowie tego typu obiektów. Konstrukcja drewniana pokryta została stalową siatką wolierową, co zapewnia bezpieczeństwo i komfort ptakom oraz możliwość swobodnej ich obserwacji zwiedzającym. Między poszczególnymi wolierami powstały alejki, przy których znajdują się tablice edukacyjne i informacyjne. Dzięki nim zwiedzający mogą zapoznać się z zagadnieniami związanymi z biologią kuraków oraz przyczynami ich zagrożenia i działaniami prowadzonymi na rzecz ich ochrony.

IMG_4064.JPG

IMG_4069.JPG

IMG_5585.JPG

IMG_5599.JPG

IMG_5601.JPG

IMG_5635.JPG