LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
06Mar2023

„ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt” – odpowiedzialna rekreacja w zoo

Zapraszamy na 4. TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Co roku, 11 marca ogrody zoologiczne obchodzą Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. To czas, w którym ogrody informują o swojej misji, organizują wydarzenia, a przeznaczają na to cały tydzień.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów jest odpowiedzialna REKREACJA w ZOO, a hasłem - „ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt”. 13 polskich ogrodów zoologicznych, 13 strażników ze zwierzęcego ZOO Patrolu, 1 wspólny przekaz: BEZPIECZNE ZWIEDZANIE ZOO.

Jaki jest sens istnienia ogrodów zoologicznych?

Na takie pytanie, co roku w marcu, polskie ogrody zoologiczne udzielają szerszej odpowiedzi. Dlaczego? Bo w marcu obchodzimy Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, a 11 marca przypada Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, który ma przypominać, jak ważną rolę w ratowaniu ginących gatunków odgrywają współczesne ogrody zoologiczne.

Na wypełnienie tej roli składa się wiele działań i wysiłków ze strony pracowników ZOO, gdyż ochrona i ratowanie tylko 1 zagrożonego gatunku wymaga wielu działań, a w ogrodach zoologicznych mieszkają ich setki!

Jak zatem ogrody chronią ginące gatunki? Przede wszystkim współpracują. Współpracują na wielu płaszczyznach: prowadzą skoordynowaną hodowlę, aby zapewnić stabilne populacje zwierząt, są w ten sposób „żywym bankiem genów”, bezpośrednio zajmują się reintrodukcją gatunków, prowadzą badania naukowe we współpracy z ośrodkami naukowo - badawczymi, edukują dzieci, młodzież i dorosłych, niektóre leczą i rehabilitują dzikie zwierzęta, wiele wspiera merytorycznie i finansowo ochronę zwierząt na świecie.

Do ogrodów zoologicznych w Polsce przychodzi kilkanaście milionów ludzi rocznie, jednak niewielu z nich o tych działaniach ogrodów zoologicznych słyszało, a zoo kojarzy im się głównie z niedzielną rodzinną rozrywką.

Rekreacja

Zwiedzający chętnie przychodzą do zoo, aby się zrelaksować i pokazać dzieciom prawdziwe zwierzęta. I trudno się dziwić, bo w zoo jest po prostu fajnie! A ogrody, chcąc swoim gościom przekazać wiedzę na temat ich ważnej roli, co roku podczas obchodów TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, przybliżają wybrany aspekt ze swojej działalności. W 2023 tematem przewodnim jest REKREACJA. Tej funkcji zoo chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, ale ogrody zoologiczne chcą zwrócić uwagę, że wizyta w ZOO może być jedną z bardziej wartościowych form spędzania wolnego czasu. Dzięki bliskiemu obcowaniu z przyrodą można się wyciszyć, zrelaksować, zapomnieć o problemach lub znaleźć dla nich rozwiązanie. Bo zoo to miejsce, które niesie pozytywną energię, wzbudza ciekawość, rozwija pasje, zachęca do zdobywania wiedzy. Rekreacja w ZOO powinna się odbywać w sposób bezpieczny, mądry i odpowiedzialny, bo relaks należy się zarówno zwiedzającym jak i mieszkańcom zoo. Dlatego zwiedzający muszą zachowywać się odpowiedzialnie i nie zapominać, że są tylko gośćmi w domu zwierząt.

Organizatorami tegorocznego TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów są przyjaciele z 13 polskich ogrodów zoologicznych: ZOO Bydgoszcz, ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, Akwarium Gdyńskie, ZOO Gdańsk, ZOO Kraków, ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Płock, ZOO Toruń, ZOO Warszawa, ZOO Wrocław, ZOO Zamość.

Ambasadorami zostało 13 zwierząt z polskich ogrodów zoologicznych. Zespół stróżów prawa tworzą: żubr Powstaniec, hipopotamek karłowaty Romek, żółw gwiaździsty Sir Richard, surykatka szara Seba, gibbon białoręki Kiki, niala grzywiasta Nirwana, paw indyjski Paweł, gibboniec żółtolicy Liči, leniuchowiec dwupalczasty Zenek, rekin marmurkowy Mariusz, szympans zwyczajny Sambor, kanczyl filipiński Jonny English oraz żyrafa Rothschilda Karim.

Zwierzęta wcielą się w posterunkowych pilnujących porządku w ogrodach zoologicznych i będą:

  • przedstawiać najważniejsze punkty Regulaminu ZOO
  • opowiadać "mrożące krew w żyłach" historie, związane z łamaniem Regulaminu
  • służyć radą, jak miło i bezpiecznie spędzić czas w ZOO.

Działania ZOO

Podczas TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów w 13 polskich ogrodach zoologicznych będą na zwiedzających czekały fantastyczne atrakcje i duża dawka wiedzy o zwierzętach:

  • spotkania z edukatorami i opiekunami zwierząt
  • ciekawostki
  • gry
  • konkursy z nagrodami.

Na TyDzień Misji ZOO polskie ogrody przygotowały wiele różnych atrakcji. Na miłośników zwierząt czeka duża dawka wiedzy o zwierzętach, spotkania z ZOOedukatorami i opiekunami zwierząt, ciekawostki, relacje z życia w zoo, gry terenowe oraz konkursy z nagrodami. Każde ZOO informuje o aktywnościach poprzez swoje social media.

Ogrody zachęcają wszystkich, by przyłączyli się do wydarzenia na FB https://fb.me/e/2AmjxDitw i świętowali TyDzień Misji od 6 do 12 marca. Użytkownicy FB wrzucają na swój profil na Facebooku lub Instagramie zdjęcie zwierzaka z dowolnego zoo, który jest według nich idealnym strażnikiem ładu i porządku w ogrodzie zoologicznym – warto pamiętać o dodaniu hashtagów: #chronimygiącegatunki i #zoochowujsię .

Razem #chronimyGINĄCEgatunki

2023_TMOZiA.jpg