LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
21Lip2021

Zakończona przebudowa wybiegu wydry

Prace zostały zakończone - wydrę można ponownie obserwować na wybiegu.

21 lipca na swój dotychczasowy wybieg w Śląskim Zoo powróciła wydra europejska. Wybieg
w ostatnich tygodniach wyłączony był z użytku ze względu na modernizację, jakiej został poddany wiosną 2021 r. Ze względu na pandemię CoVid-19 planowany termin zakończenia prac nieznacznie się przesunął. Mimo trudności udało się w pełni zrealizować założony projekt.

Teren wybiegu wydry został poszerzony o niezagospodarowany dotychczas fragment trawnika od strony budynku małpiarni. Po powiększeniu wybieg ma powierzchnię około 300 m2, co znacznie poprawia dobrostan zwierząt. Nowy fragment ogrodzenia został zbudowany z zachowaniem dotychczasowej stylistyki. Dla komfortu zwiedzających zmieniono lokalizację części szyb ekspozycyjnych. Z myślą o najmłodszych gościach zoo w nowopowstałej części ogrodzenia umieszczono dodatkowe okienka, przez które dzieci będą mogły z łatwością zaglądać na wybieg.

Zmiany objęły również aranżację wnętrza wybiegu - nowy wygląd zyskały basen oraz kaskada, które teraz bardziej przypominają naturalną skałę. Kaskada zyskała także nową instalację zasilającą w wodę. Przebudowano budynek, w którym wydry mogły się chronić przed wzrokiem zwiedzających. Jego miejsce zajęło specjalne drewniane schronienie z okienkami. Całości dopełniają nowe nasadzenia roślinności zbliżonej do warunków naturalnych terenów zamieszkiwanych przez wydry.

Zmodernizowany wybieg zamieszkiwać będzie niespełna dwuletnia samica wydry, która w Śląskim zoo przebywa od października 2019 r. Jeszcze w tym roku planowane jest sprowadzenie samca tego gatunku i stworzenie pary hodowlanej.

Kaskada na wybiegu wydry

Domek wydry

wybieg wydry

Wybieg wydry