LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
09Mar2021

"Są maluszki, jest nadzieja" - II TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych

Już po raz drugi polskie ogrody łączą siły by pokazać jak ważna jest nasza rola w ratowaniu ginących gatunków zwierząt. W tym roku ambasadorami akcji są zwierzęta urodzone w polskich ogrodach zoologicznych.

Ogrody zoologiczne odgrywają bardzo istotną rolę w ratowaniu gatunków ginących. Aby przypomnieć o tej ważnej funkcji, 11 marca obchodzić będziemy Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Podobnie jak w poprzednim roku, obchody wydarzenia odbywać się będą przez cały tydzień - od 8 do 14 marca. W tym roku do wspólnych działań przyłączyło się 13 polskich ogrodów zoologicznych.

Motywem przewodnim tegorocznych obchodów są młode zwierzęta urodzone w polskich ogrodach zoologicznych. Chcemy zwrócić uwagę, że dopóki "są maluszki, jest nadzieja" - nadzieja na ocalenie ginących gatunków. Każdy z ogrodów reprezentowany będzie przez jednego, zwierzęcego ambasadora - młode urodzone w ogrodzie zoologicznym. Dzięki nim opowiemy o tym, jak ważna jest rola oraz misja współczesnych ogrodów zoologicznych, a szczególnie jak ogrody przyczyniają się do ochrony i ratowania ginących gatunków i dlaczego każdy urodzony w zoo maluszek jest tak ważny.

Zielony baner z napisem "są maluszki, jest nadzieja". Po lewej stronie biały kształt samicy nosorożca z młodym. Na dole logotypy ogrodó zoologicznych biorących udział w akcji.

Tym razem główna część obchodów TygoDnia Misji przeniosła się do internietu. Aby wziąć w nich udział wystarczy dołączyć do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/1alsl3SRa oraz 11 marca wrzucić na swój profil na Facebooku lub Instagramie zdjęcie swojego ulubionego zwierzaka z zoo z hashgiem #chronimyGINĄCEgatunki!

Nie zabraknie też różnych ciekawostek na temat zwierząt oraz zagadek i konkursów.

Ogrody zoologiczne to prawdziwe wyspy zieleni w miejskiej dżungli lub na obrzeżach wielkich aglomeracji. Dają wypoczynek oraz możliwość kontaktu ze zwierzętami i obserwacji przyrody. Zwierzęta, które są w ogrodach zoologicznych, już od wielu dziesięcioleci nie pochodzą z natury lecz z wymiany między ogrodami. A ta, jak i wiele innych kwestii związanych z hodowlą i dobrostanem zwierząt, jest nadzorowana przez organizacje, do których należą ogrody tj.: EAZA, WAZA, EARAZA.

I właśnie o tym wszystkim będziemy opowiadać podczas TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Łączymy ludzi i zwierzęta z całego świata, by działać na rzecz ochrony przyrody. Działajmy wspólnie dla dobra zwierząt, by chronić przyrodę!

Razem #chronimyGINĄCEgatunki

Organizatorami TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów są przyjaciele z polskich ogrodów zoologicznych: ZOO Bydgoszcz , ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, Akwarium Gdyńskie, ZOO Gdańsk, ZOO Kraków, ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Płock, ZOO Toruń, ZOO Warszawa, ZOO Wrocław i ZOO Zamość.