LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
08Mar2023

Poznaj Sir Richarda

Żółw gwiaździsty jest tegorocznym ambasadorem Śląskiego zoo podczas Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

W dniach 6-12 marca świętujemy TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów pod hasłem „ZOOchowuj się, jesteś gościem w domu zwierząt”. Kim jest nasz tegoroczny ambasador?

Poznajcie bliżej Sir Richarda.

Sir Richard to żółw gwiaździsty. Wykluł się 23 października 2010 r. w Szwajcarii. W naszym zoo mieszka od 8 lipca 2019 r.

Jest jednym z trzech żółwi gwiaździstych w naszym ogrodzie. Towarzyszą mu dwie samice – Mamata i Mahati. Zimą spotkacie go w terrarium w budynku małpiarni, a latem na wybiegu obok wybiegów wilków grzywiastych i wielbłądów.

Sir Richard jest typowym żółwiem gwiaździstym. Jego gatunek naturalnie występuje w południowej Azji, głownie na półwyspie Indyjskim.

Sir Richard jest najmniejszym z żółwi na swoim wybiegu. Wszystko dlatego, że samce tego gatunku są mniejsze od samic – osiągają długość około 20 cm (samice dorastają do 30 cm). Jego karapaks (górna strona „skorupy”) upstrzony jest jasnymi „gwiazdami”, które rozchodzą się z centralnego punktu każdej z jego tarczek.

Nasz ambasador jest wegetarianinem – jego dieta składa się wyłącznie z roślin. Uwielbia różne trawy i zioła.

Żółwie gwieździste są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Największym zagrożeniem dla tego gatunku jest utrata siedlisk oraz odłów zwierząt ze środowiska naturalnego – odłowione żółwie sprzedawane są na czarnym rynku jako zwierzęta domowe, a lokalnie także jako jeden ze składników tradycyjnych dań.

Ciekawostki

  • Żółwie to gady, których cechą rozpoznawczą jest „skorupa”, która jest tak naprawdę szkieletem zewnętrznym i rośnie wraz z nimi. Złożona jest z dwóch części – grzbietowej nazywanej karapaksem i brzusznej – tzw. plastron.
  • Jak wszystkie gady, żółwie są zwierzętami zmiennocieplnymi.
  • Żółwie są jajorodne – młode wykluwają się z jaj. U wielu gatunków żółwi (w tym u żółwi gwiaździstych) płeć młodych zależy od temperatury, w jakiej inkubowane są jaja – w temperaturze 28-30oC wykluwa się przewaga samców, a w temperaturze 31-32oC przeważają samice.
  • Wśród żółwi występują gatunki roślinożerne i mięsożerne. Żółwie gwiaździste należą do żółwi roślinożernych.
  • Wiele gatunków żółwi jest zagrożonych wyginięciem ze względu na odłapywanie ich ze środowiska naturalnego i sprzedaż na czarnym rynku jako zwierzęta domowe.