LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
24Wrz2021

Podpisanie umowy na budowę wolier dla kuraków

Wkrótce rozpocznie się budowa nowego obiektu

6 września w budynku dyrekcji naszego zoo podpisana została umowa z firmą HEATEX Sp. J. na budowę kompleksu wolier dla kuraków leśnych.

Nowy obiekt zlokalizowany będzie na niezagospodarowanym do tej pory terenie w sąsiedztwie wybiegu kuców i Mini Zoo. Kompleks będzie składał się z wolier, w których zamieszkają nieeksponowane dotychczas w Śląskim zoo gatunki ptaków. Będą to przede wszystkim zagrożone wyginięciem na terenie Polski cietrzewie i głuszce oraz uznawane za wymarłe w naszym kraju dropie. Ptaki obserwować będzie można w wolierach przez cały rok.

Inwestycja pozwoli nam na włączenie się w aktywną ochronę rodzimych gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem. Będzie to również jedno z niewielu miejsc w Polsce, w których obserwacja tych gatunków będzie możliwa dla zwiedzających.

Prace budowlane rozpoczną się niebawem. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2021 r.

Budowa kompleksu wolier możliwa jest dzięki inicjatywie pracowników Śląskiego zoo, umożliwiającej pozyskanie środków w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy oddane na ten projekt.

Warto też przypomnieć, że na początku roku oddany został również obiekt dla panter śnieżnych, którego budowa również została sfinansowana ze środków I edycji śląskiego budżetu Obywatelskiego. Obecnie głosować można w III edycji tej inicjatywy. Wśród projektów zgłoszonych w puli EKO znalazł się również kolejny projekt pracowników Śląskiego zoo - "Otocjony na swoim", zakładający budowę nowego obiektu dla otocjonów wielkouchych. Realizacja inwestycji pozwoli na dalsze aktywne uczestnictwo Śląskiego zoo w europejskim programie hodowlanym, którym objęte są otocjony. Serdecznie zapraszamy do głosowania na ten i inne projekty.