LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
23Sty2023

Oryksy południowe – nowi mieszkańcy Śląskiego Zoo

W Chorzowie zamieszkało 7 orysków południowych.

Pod koniec 2022 r. kolekcja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie powiększyła się o kolejny, nieeksponowany dotychczas w Śląskim Zoo gatunek – antylopy oryks południowy.

Stado tworzy siedem osobników - cztery samice i trzy samce. Zwierzęta są w różnym wieku – najmłodszy osobnik ma 10 miesięcy, a najstarszy - 13 lat. Antylopy sprowadzone zostały z ogrodu zoologicznego w Magdeburgu (Niemcy). Obecnie oryksy aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają opiekunów. Zmienna, zimowa aura sprawia, że nie można ich jeszcze zobaczyć. Zwierzęta przebywają w wewnętrznych pomieszczeniach hodowlanych, a na wybieg zewnętrzny wyjdą gdy tylko warunki atmosferyczne będą bardziej sprzyjające. Od wiosny oryksy będzie zobaczyć na dużym wybiegu przy żyrafiarni. Docelowo w przyszłości oryksy będą korzystały z wybiegu wraz z żyrafami.

Oryks południowy (Oryx gazella) to gatunek antylopy zamieszkujący trawiaste tereny na południu Afryki. Jest największym z gatunków oryksów – dorosłe osobniki osiągają do 125 cm wysokości w kłębie i masę do 240 kg. Zarówno samce, jak i samice posiadają rogi, z tym, ze rogi samic są zwykle krótsze. Żyją w stadach, które migrują w poszukiwaniu pożywienia. Są typowymi roślinożercami. Podstawę ich diety stanowi świeża trawa.
Szacuje się obecnie, że w środowisku naturalnym żyje obecnie 275 000 oryksów południowych. Ich populacja jest obecnie stabilna, jednak w dalszej przyszłości zagrażają im zmiany środowiska oraz klimatu, a także działalność człowieka.

IMG_5802_1.jpg

IMG_5793_1.jpg