LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
09Maj2023

Mini ZOO kończy działalność

Od 2023 r. Mini ZOO będzie nieczynne.

Maj to czas, gdy tradycyjnie swoje działanie rozpoczyna Mini Zoo. W 2023 r. Mini ZOO nie zostanie uruchomione.

Skąd taka decyzja?

Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) od kilku lat w swoich zaleceniach rekomenduje odejście od hodowli w ogrodach zoologicznych zwierząt udomowionych. Zalecenie to poparte jest argumentem, mówiącym, że ogrody zoologiczne powinny skupiać się na hodowli zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. Zwierzęta gospodarskie, choć atrakcyjne dla najmłodszych zwiedzających, do gatunków zagrożonych nie należą. Tym bardziej, że w okolicy znaleźć można inne placówki, w których takie zwierzęta są prezentowane.

Nasze Mini ZOO działa od kilkunastu lat. Jego infrastruktura lata swojej świetności ma już za sobą, a drewniane elementy wymagają kosztownego remontu. Przeznaczenie części naszego budżetu na remont Mini ZOO oznaczałby, że nie moglibyśmy prowadzić modernizacji innych wybiegów, zamieszkiwanych przez zwierzęta zagrożone wyginięciem.

Mamy nadzieję, że nasi goście zrozumieją decyzję o likwidacji tej ekspozycji. Chcemy jak najlepiej realizować naszą misję oraz zapewniać odpowiedni dobrostan zwierzętom. Stąd też konieczność podjęcia decyzji o likwidacji Mini ZOO.

Wszystkie zwierzęta, które zamieszkiwały Mini ZOO pozostaną w naszym ogrodzie i będą miały zapewnione odpowiednie warunki życia.