LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
09Maj2022

Mia i Malajka wyruszają w świat!

Gepardy urodzone w naszym zoo wyjeżdżają do Francji.

9 maja 2022 r. to wielki dzień dla dwóch młodych samic geparda mieszkających w Śląskim Zoo.

Mia i Malajka – dwie samice, które przyszły na świat 2 października 2019 r. w Śląskim zoo są już w pełni samodzielne. Do tej pory przebywały na wspólnym wybiegu z matką Mambo, jednak zgodnie z biologią gatunku nadszedł czas, by opuściły swój dotychczasowy dom i założyły własne rodziny.

Zgodnie z decyzją koordynatora hodowli gepardów w ramach EEP, 9 maja samice wyjechały do Zoo de La Boissière du Doré we Francji.

Decyzja o wyjeździe gepardów do Francji zapadła w marcu. Od tego czasu trwały przygotowania do wyjazdu samic – nauka wchodzenia do skrzyń transportowych oraz przygotowanie stosownej dokumentacji.

Pierwotnie Mija i Malajka miały udać się do ogrodu zoologicznego w Moskwie. Gdy wybuchła wojna, dyrekcja zoo podjęła decyzję, że młode nie wyjadą do Rosji. Do decyzji przychylił się także koordynator hodowli gatunku, który zmienił swoją rekomendację i zdecydował o wyjeździe samic do Francji. Dzięki temu Mia i Malajka mogły dłużej pozostać w Chorzowie.

Wyjazd dwóch młodych samic jest ogromnym wkładem Śląskiego Zoo w działania na rzecz ochrony gepardów. Młode, zdrowe osobniki przedłużą istnienie swojego gatunku, a tym samym pomogą ocalić go dla przyszłych pokoleń.

To nie koniec hodowli gepardów w Chorzowie. W Śląskim Zoo nadal będzie można obserwować gepardy. W ogrodzie pozostają nadal trzy osobniki – samica Mambo oraz dwa samce – Ignis i Maji.

Mamy nadzieję, że w przyszłości zoo doczeka się kolejnych przychówków tego gatunku.