LeftLeftLeft
Menu dostępności
Slide image
19Sie2023

BO dla Śląskiego Zoo

Głosuj w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim na projekt dla Śląskiego ZOO.

Już 19 sierpnia rusza głosowanie w V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Podobnie jak w poprzednich latach, również w tegorocznej edycji znalazły się projekty dotyczące naszego zoo.

Nowy wybieg dla kotów argentyńskich

W puli EKO znalazł się projekt pn. „Woliera dla kotów argentyńskich w Śląskim Zoo - Prisca i Messi w nowym domu.” W ramach zadania chcemy zbudować nowoczesną wolierę dla mieszkającej u nas pary kotów argentyńskich. Prisca i Messi do tej pory latem zamieszkiwali w jednej z wolier przy wejściu głównym do zoo. W ubiegłym roku woliery zostały zlikwidowane, a w jej miejscu powstał nowy obiekt dla rosomaków i rysi. Od tego czasu koty przeniosły się do pomieszczeń, które nie są dostępne dla zwiedzających. Chcemy, by koty znów można było zobaczyć. Dlatego chcielibyśmy, aby przy budynku małp sajmiri powstał dla nich wybieg zewnętrzny, który połączony będzie z budynkiem specjalnym tunelem – koty będą mogły wędrować nad głowami zwiedzających. W chłodniejszych częściach roku zwierzęta będzie można obserwować w jednym z pomieszczeń budynku.

Koty argentyńskie to mało znani przedstawiciele rodziny kotowatych. Wielkością zbliżone są do kotów domowych, a ich ubarwienie przypomina ubarwienie gepardów czy ocelotów. Ich naturalnym środowiskiem życia są trawiaste tereny Ameryki Południowej. W ogrodach zoologicznych gatunek ten objęty jest Europejskim Programem Hodowlanym (EEP).

Szacowany koszt realizacji zadania: 145 246,00 PLN

Kod projektu: MBO-0006/W/23

Woliera dla kotów argentyńskich w Śląskim Zoo - Prisca i Messi w nowym domu..png

Z żyrafą w kosmosie, czy wspólny seans edukacyjny Śląskiego ZOO i Planetarium

Czy w Polsce można zobaczyć żyrafę? Wystarczy spojrzeć w niebo, by odkryć niezwykły świat zwierzęcych konstelacji. Od wieków ludzie wierzyli, że ruch obrotowy ziemi możliwy jest dzięki Wielkiej Niedźwiedzicy, która ciągnie kulę ziemską, wprawiając ją w ruch. Niedźwiedzie to jednak niejedyne zwierzęta, które spotkamy na nocnym niebie. Łącząc siły z Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki, w ramach zadania pn. „Zadanie o zasięgu podregionalnym Eko-seans. Seans dydaktyczny w Planetarium Śląskim przy współpracy ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym.” chcemy pokazać Wam różnorodność zwierzęcych konstelacji gwiezdnych oraz ich pierwowzory, które spotkacie w ogrodzie zoologicznym. W tym celu postanowiliśmy stworzyć wyjątkowy seans, który zobaczyć będzie można w Planetarium Śląskim. Będzie to wyjątkowa podróż po niebie i ziemi, podczas której odkryjemy tajemnice świata zwierząt i gwiazd. Ze względu na tematykę, seans poruszać będzie treści ekologiczne z nastawieniem na elementy bioróżnorodności. Nie zabraknie w nim zdjęć i filmów, na których zobaczycie zwierzęta mieszkające w Śląskim Zoo. Seans przeznaczony będzie zarówno dla starszych, jak i młodszych widzów, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin z dziećmi. Ze względu na specyfikę projektu oraz ogólną dostępność Planetarium, seans będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Województwa Śląskiego.

Projekt pn. „Zadanie o zasięgu podregionalnym Eko-seans. Seans dydaktyczny w Planetarium Śląskim przy współpracy ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym.” Realizowany będzie z puli REGIO, podregion obejmujący miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze. Nie oznacza to jednak, że na projekt mogą głosować tylko mieszkańcy tych miast. Swój głos oddać może każdy mieszkaniec Województwa, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Szacowany koszt realizacji zadania: 95 000,00 PLN

Kod projektu: MBO-0103/P5/23

kwadrat1.png

Jak głosować?

Glosowanie w V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego trwa od 19 sierpnia do 12 września 2023 r. Swój głos może oddać każdy mieszkaniec Województwa Śląskiego (niezależnie od wieku).

Głosy oddać można na stronie bo.slaskie.pl. Każdy uczestnik ma do rozdysponowania dwa głosy, które przyznać może wybranym przez siebie projektom.

Więcej informacji na temat głosowania oraz zgłoszonych projektów znaleźć można na stronie internetowej: bo.slaskie.pl